Wrzesień 2020 będzie miesiącem rozstrzygającym w tegorocznej edycji międzynarodowego wyzwania Solidarne FabLaby #Imake4MyCity! Tegorocznym tematem jest „Art makers”. Chodzi o wymyślenie i wykonanie, pod okiem doświadczonego twórcy, dzieła z wykorzystaniem co najmniej jednego narzędzia lub maszyny cyfrowej z FabLabu.
Jest to wyzwanie konkursowe indywidualne i grupowe, w którym można wykazać się umiejętnościami cyfrowymi! Głosowanie jest otwarte dla wszystkich i trwa do 15 października!
Wyzwanie konkursowe pobudzające kreatywność młodych i odkrywające ich talenty
Ten międzynarodowy konkurs polega na produkcji urządzeń cyfrowych, a rywalizować w nim będą osoby młode przyjęte do naszych Solidarnych FabLabów i gotowe stanąć do zespołowej walki. Co roku pojawia się nowy temat, który ma pobudzić ich kreatywność i zainteresować światem aktywności zawodowej. W tej edycji młodzi muszą opracować nowe zastosowania cyfrowe w dziedzinach artystycznych. To wspaniała okazja do pokazania, jak kreatywność w zestawieniu z cyfryzacją owocują projektami łączącymi innowacyjność, kulturę i solidarność.
Walka pomiędzy projektami trwa do 15 października!
W wyzwaniu, które zostało ogłoszone pod koniec 2019 r. w zespołach Solidarnych FabLabów i Solidarnych Third Places, weźmie udział wiele zespołów. Do 15 stycznia 2020 r. miały one czas na stworzenie i zgłoszenie projektu naszej komisji. 13 zespołów, które zostały ostatecznie zakwalifikowane do konkursu, będzie walczyć o trzy nagrody:
- nagrodę Grand Prix przyznawaną przez jury,
- nagrodę za najlepsze wrażenie,
- nagrodę internautów – w jej przypadku internauci z całego świata do 15 października mogą głosować na wybrany projekt na stronie fondationorange.com.
Rozdanie nagród będzie transmitowane na żywo 5 listopada 2020 r. o godz. 17.30 (CET) na stronie fondationorange.com.
Wyzwanie konkursowe, za którym kryje się program włączenia zawodowego
Podobnie jak w poprzednich edycjach, nasze wyzwanie konkursowe jest skierowane do młodych w trudnej sytuacji, których szkolimy bezpłatnie w zakresie produkcji cyfrowej w naszych Solidarnych FabLabach i Solidarnych Third Places. Dla nich jest to okazja, żeby pochwalić się swoją pracą i pokazać wszystkim, czego się nauczyli w FabLabie, chociaż nie chodzą do szkoły i nie mają żadnego wykształcenia!
Od 2014 roku wspieramy tę młodzież w naszych Solidarnych FabLabach. Uczestnicy nie mają kwalifikacji ani zatrudnienia, ale uczą się wspólnie i bezpłatnie, jak wykorzystywać technologie cyfrowe do projektowania i realizowania niesamowitych pomysłów. To alternatywna, przyjazna i innowacyjna forma nauki, która pozwala odzyskać wiarę w siebie i poznać własne talenty.
Wspieramy 129 Solidarnych FabLabów. To nowa szansa dla młodzieży, by wkroczyć na rynek pracy w sposób odmienny od tradycyjnego.
Natomiast Solidarne Third Places kierują się zasadą wspólnego działania i chcą otworzyć młodym dostęp do wsparcia w edukacji, do poznania roli cyfryzacji w procesie produkcji czy do twórczości artystycznej. Wspieramy projekty cyfrowe i kulturalne w nowych lokalizacjach naszych warsztatów, położonych w regionach wiejskich we Francji.
Art Makers… czyli co?
Młodzież może wykonywać i zgłaszać do wyzwania prace z różnych dziedzin artystycznych – rzeźby, architektury, sztuk graficznych (w tym malarstwa i rysunku), muzyki, tańca, poezji, literatury, ruchomych obrazów (kino, telewizja, sztuka cyfrowa), przedstawień artystycznych (teatr, pantomima), fotografii, komiksów oraz mody.
Dlatego doświadczony twórca (artysta lub rzemieślnik) wniesie do każdego zespołu swoje umiejętności, wesprze młodych w pracy kreatywnej czy doborze materiałów.