6 kwietnia o godz. 20, w Paryżu, rozdano nagrody challenge’u #Imake4mycity. Nagrodzone za projekty Solidarne FabLaby z Kairu, Tunisu, Parthenay i Tuluzy otrzymały po 15.000 euros.

Nagroda Jury
Za zestaw szkoleniowy dla młodych ludzi w Egipcie
Przyznana przez 5-osobowy jury, nagroda została wręczona FabLab Egipt, Guru Project. W obliczu trudnego dostępu do szkolnictwa w kraju, młodzi ludzie z FabLab wpadli na pomysłu zrealizowania zestawu open source pozwalającego na zbudowanie w prosty sposób robota. Jury spodobał się edukacyjny i cyfrowy wymiar projektu. Umożliwia on młodym ludziom, którzy nie ukończyli żadnej szkoły nabycie cyfrowych umiejętności. Jest to projekt innowacyjny, ułatwiający dostęp do wiedzy cyfrowej dla osób z poza systemu edukacyjnego.


Nagroda internautów
Dla przedmiotu połączonego pomiaru zanieczyszczenia w Tunisie
Przez ponad miesiąc, od 1 marca do 4 kwietnia, ponad 20.000 osób głosowało na projekty. Ostatecznie, nagrodę internautów otrzymał Solidarny FabLab z Tunisu za projekt Smart Khadhra. Zespół opracował przedmiot połączony do pomiaru skutków zanieczyszczenia w Tunisie i przedstawiania ich za pośrednictwem aplikacji internetowej i mobilnej. Projekt wspierany online jest inteligentnym rozwiązaniem problematyki zanieczyszczenia środowiska w mieście.


Nagroda ulubionego projektu Fundacji Orange
Tuluza i Parthenay ex aequo!
Przyznano nagrodę ulubionego projektu dwóm FabLab ex aequo: Solidarnemu FabLabowi z Parthenay, Parth’Lab i Solidarnemu FabLabowi z Tuluzy, Artilect.
Opracowany przez zespół z Parth’Lab, Smart CheckersCheckers został nagrodzony za oryginalność i użyteczność dla osób niedowidzących. Jest to plansza do gry w warcaby przez system cyfrowy. Podłączona plansza pozwala na grę dwóm osobom (widzącym lub niedowidzącym) bezpośrednio lub online. Ten piękny projekt podkreśla potencjał zastosowania systemów cyfrowych dla osób niepełnosprawnych. .
W Tuluzie, młodzi ludzie z FabLab Artilect opracowali Clean Up, ekologiczny robot zbierający odpadki z tworzyw sztucznych w rzece Garonnie. Projekt ujął nas aspektem uniwersalnym. Clean Up może być wykorzystany do zanieczyszczonych rzek i strumieni wodnych i tym samym przyczynić się do ochrony środowiska (nawet w oceanach).


Przyznanie nagrody tym czterem projektom nie umniejsza wartości pozostałych przedstawionych projektów w ramach challenge’u. Jest to odzwierciedlenie kreatywności i talentów młodych ludzi z Solidarnych FabLabów.W większości przypadków nie ukończyli oni szkół i nie mają kwalifikacji. Obecnie, duża część projektów jest na etapie prototypu, być może niektóre z nich staną się stałym elementem miast przyszłości.
Dowodzi to, że cyfrowa produkcja i nowy sposób wspólnej nauki może pomóc młodym ludziom odzyskać zaufanie we własne siły i dać im szanse na zawodową przyszłość.