W 2017 roku FabLab Mamiratra – Antananarywa z Madagaskaru zdobył nagrodę internautów w naszym międzynarodowym konkursie Solidarnych FabLabów #Imake4MyCity. Konkurs polegał na produkcji urządzeń cyfrowych, a jego tematem był „Sport dla wszystkich”. Projekt „ bioniczna ręka do gry w kule” to idealne rozwiązanie dla Malgaszów po amputacji przedramienia. Proteza umożliwia uprawianie tej olimpijskiej dyscypliny i rzeczywiście spaja społeczeństwo kraju, w którym nikt nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia. Co teraz dzieje się z projektem?
Co się stało z 6 młodymi wykonawcami projektu?
Zapytani o konkurs, młodzi z dumą odpowiadają: „Wygraliśmy, a to było nasze pierwsze doświadczenie w międzynarodowym konkursie innowacji technologicznych. Mogliśmy reprezentować w tym konkursie barwy Madagaskaru i porównać nasz poziom z innymi krajami” .

„Stwierdziliśmy, że Madagaskar może śmiało równać się z innymi krajami, jeśli chodzi o poziom kompetencji technologicznych. Nasz FabLab jest dobrze wyposażony. To była dla nas możliwość rozwoju osobistego, staliśmy się bardziej otwarci i zdobyliśmy doświadczenie w zakresie niezależności i współpracy” .
Celem Solidarnych FabLabów jest rozwój przedsiębiorczości młodych w zakresie technologii cyfrowej, w celu ułatwienia im integracji zawodowej. 6 młodych projektodawców kontynuowało więc szkolenie w FabLabie, uczestniczyło w warsztatach i udoskonalało swój projekt. Dzięki temu mogli uzupełnić wykształcenie w charakterze szkoleniowca, by potem przekazywać swoją wiedzę innym. Rozwinęli oni umiejętności w zakresie modelowania 3D, elektroniki, zarządzania projektami, prac biurowych i organizacji. Młodzi przeszli również szkolenie z przyjmowania osób nowych i z komunikacji wewnętrznej.
Niektórzy odeszli z projektu, a na ich miejsce przyszły kolejne osoby, które ukończyły szkolenie w FabLabie.
Poprawianie bionicznej ręki
Poza tym, że proteza może być wykorzystywana do gry w kule, jej przeznaczeniem jest również zastosowanie w codziennym życiu. Przeprowadzono badania i analizy w celu zmniejszenia wagi ręki, tak by można ją było łatwo przenosić i by zapewniała ona lepszą płynność ruchów. Przeprowadzono modyfikacje polegające na zmniejszeniu grubości (rozmiar palców, wewnętrzna strona dłoni itp.), które osiągnięto dzięki optymalizacji rozmieszczenia poszczególnych elementów konstrukcji.


W poszukiwaniu partnerów
Zespół odwiedził 10 stowarzyszeń zajmujących się osobami z niepełnosprawnością i przedstawił im swój projekt w celu nawiązania współpracy z przyszłymi beneficjentami. Spomiędzy tych ośrodków, pięć było zainteresowanych projektem, gdyż przyjmują one osoby z niepełnosprawnością, które mogą skorzystać ze sprzętu w postaci bionicznej ręki. Celem jest zmobilizowanie i uwrażliwienie ośrodków tak, by do programu dołączyły osoby z najważniejszej grupy docelowej. Umowy o współpracy partnerskiej są obecnie w trakcie opracowywania i analizowania: „Udało nam się spotkać z podmiotami instytucjonalnymi, skupiającymi swą działalność wokół niepełnosprawności i interesującymi się głębiej naszym projektem” .
A potem?
Ulepszony prototyp bionicznej ręki zostanie ukończony w najbliższych miesiącach. Będzie on służył za podstawę przy produkcji kolejnych, spersonalizowanych rąk.
FabLab będzie nadal poszukiwać partnerów i podejmować współpracę z ośrodkami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Młodzież dodaje: „W perspektywie długoterminowej korzyścią płynącą z tego projektu byłoby maksymalne zmniejszenie dyskryminacji społecznej osób z niepełnosprawnościami we wszystkich obszarach. ”